ŽENE KOJE PIJU MNOGO VODE RIJETKO IMAJU URINARNE INFEKCIJE
Žene koje svakodnevno piju više vode nego obično kako bi izbjegle infekcije urinarnog trakta u pravu su, pokazalo je novo istraživanje američkih znanstvenika.
Oni su se fokusirali na 140 žena koje su često imale upale urinarnog trakta i dnevno su konzumirale manje od litre i pol tekućine. U predstojećih 12 mjeseci znanstvenici su od polovine dobrovoljki tražili da i dalje piju istu količinu, a preostalu polovinu su zamolili da dnevno popiju dodatnu litru i pol vode.
Nakon godinu dana pokazalo se da je skupina žena koja je pila više vode godišnje u prosjeku infekciju mokraćnog kanala dobila 1,7 puta u odnosu na grupu koja je dnevno konzumirala manje od litre i pol vode i infekciju imala u prosjeku 3,2 puta.
– Podaci upućuju na to da je razina hidratacije povezana s rizikom od upale urinarnog trakta – kazao je voditelj istraživanja, dr. Thomas M. Hooton s Medicinskog fakulteta Miller pri sveučilištu Miami.
– Ako žena često ima upale mokraćnog kanala trebala bi obratiti pozornost na to koliko dnevno konzumira tekućine te je, ako je nedovoljna, povećati na najmanje dvije do tri litre dnevno – smatra Hooton.
Gotovo polovina žena bar jedanput u životu ima urinarnu infekciju, podsjećaju znanstvenici u časopisu JAMA Internal Medicine. Nakon prve infekcije urinarnog trakta kod oko 27 posto žena druga se razvije u roku od idućih šest mjeseci, a 44 do 70 posto ih upalu razvije unutar godinu dana.
Dosad im je savjetovano da konzumiranje veće količine tekućine može smanjiti rizik od obolijevanja od infekcije, no dosad znanstvenici nisu imali konkretan dokaz o tomu, ističu autori studije.
Opće zdravstveno stanje sudionica istraživanja bilo je dobro, no u prethodnih godinu dana sve su imale najmanje tri upale urinarnog trakta, među kojima i najmanje jednu upalu koju je urinarnim testom potvrdio njihov liječnik. Zanimljivo je i da su sve sudionice istraživanja kazale da dnevno u organizam unose manje od litre i pol tekućine.
Dr. Hooton kaže da je teško odrediti preciznu količinu tekućine koju bi svaka žena trebala konzumirati, no dnevno ispijanje više vode ni u kojem slučaju nije štetno.
– Polazimo od toga da ispijanje veće količine vode rezultira izlučivanjem veće količine urina te se na taj način ‘ispiru’ bakterije nastanjene u mokraćnom mjehuru i sprečava se razvoj upale – objasnio je Hooton, dodajući da je jedina ‘nuspojava’ konzumiranja veće količine vode češće mokrenje i potencijalno češće ustajanje iz kreveta noću.
1,338 total views, 2 views today