Terapeutski značaj vode
Terapeutski značaj vode
Pokreti tijela u vodi su se pokazali kao najefikasniji način oporavka i osvježenja duha i tijela.
Sam boravak u vodi umanjuje osjećaj bola što omogućava bolju pokretljivost, a samim tim i brže i bolje rezultate oporavka. U vodi se možemo kretati, istezati, hodati, čak i trčati, tj. raditi sve ono što se na tlu činilo nemogućim.
Nemoguće postaje moguće, a osjećaj nemoći prerasta u nadu. Pokret u vodi oslobođen doživljaja boli, kao terapijski medij u funkcionalnom smislu predstavlja sposobnost pojedinca da izvede određeni pokret, da ga zadrži i koristi u cilju izražavanja u okviru nekog drugog kompleksnijeg pokreta, a u analitičkom smislu on ima simbol napetosti negativnog iskustva (doživljaja boli) i dovodi do promjene doživljaja sebe i sopstvenih mogućnosti.
Voda ima terapeutski značaj, a kombinacija ovih svojstava čini kineziterapiju u vodi sveobuhvatnijom i korisnijom od kineziterapije na tlu.
Sljedeća svojstva vode idealna su za postizanje terapijskih ciljeva u sigurnom i učinkovitom okruženju:
Osjećaj blagostanja
Čim uđemo u vodu nastupa potpuna promjena raspoloženja. Stres iščezava, ljutnja, razočaranost i tuga nestaju. U vodu ulazimo u posebno područje novih senzacija i percepcije. Ove blagodeti vode mogu se i te kako koristiti za eliminisanje negativnih emocija zajedno. Što dublja voda sile sabijanja ili nošenja težine koje djeluju na sve zglobove i na diskove kičme se smanjuju.
Jednak hidrostatski pritisak na sve uronjene dijelove tijela koji se povećava sa dubinom vode. Ovo pomaše kod oteklina oko zglobova i poremećaja cirkulacije zato što se tečnost iz okoline zglobova pritiska usmjerava prema srcu.
1,344 total views, 2 views today