Bijeli sljez, Althaea officinalis – lijek je za oboljenja disajnih organa: Prijeki lijek za kašalj, bronhitis, plućni katar i bronhijalnu astmu!
U mnogim zemljama zapadne i srednje Evrope sljez se uzgaja zbog korijena, lista i cvijeta koji se upotrebljavaju u medicini. Odavno je poznat kao narodni lijek Zbog velike količine sluzi, korijen seljaza se upotrebljava kao sredstvo za liječenje katara organa za disanje i protiv kašlja. Sljezova sluz je blago sredstvo protiv upala sluznice mokraćnih, spolnih, disajnih i probavnih organa. Ulazi u sastav raznih čajeva…
Bijeli sljez pripada porodici Malvaceae. Zeljasta je trajnica s jakim korijenom koji je razgranat, mesnat, izvana bljedožute, a iznutra bijele boje i sluzav. Ukus mu je slatkast. Iz korijena prvo izbijaju okruglasti listovi, a tek nakon njih izbija više uspravnih stabljika, visine 60 – 200 cm, s krupnim naboranim listovima. Listovi su srcastog do izduženog jajastog oblika sa zaoštrenim vrhom, po obodu jako nazubljeni. U pazuhu listova javljaju se bijeli do blijedoružičasti cvijetovi. Cvjeta do juna do septembra.
Ljekoviti korijen, list i cvijet
Smatra se da je bijeli sljez porijeklom iz zemalja oko Kaspijskog, Crnog i istočnih dijelova Sredozemnog mora. Odatle se raširio čak u Australiju i Ameriku. U mnogim zemljama zapadne i srednje Evrope uzgaja se zbog korjena, lista i cvijeta koji se upotrebljavaju u medicini.
Kod nas ga ima po mnogim mjestima – vlažnim livadama, pored puteva i drugdje. Od ove biljke se upotrebljavaju i ljekoviti su korijen, list i cvijet. Najviše se koristi korijen, a manje list i cvijet. Sadrži mnogo ljekovitih supstanci pa je stoga ova biljka mnogo rasporostranjena u upotrebi.
Lijek disajnih puteva
Odavno je sljez poznat kao narodni lijek. Danas se upotrebljava i u narodnoj i službenoj medicini. Zbog velike količine sluzi, korijen se upotrebljava kao sredstvo za liječenje katara organa za disanje i protiv kašlja. Sljezova sluz je blago sredstvo protiv upala sluznice mokraćnih, spolnih, disajnih i probavnih organa. Ulazi u sastav raznih čajeva.
Čaj od sljeza sa ostalim biljkama povoljno djeluje na kašalj, bronhitis, plućni katar i bronhijalnu astmu, a čak je efikasan i kod početne faze tuberkuloze pluća. Sljezov korijen se upotrebljava i izvana, pomiješan sa medom u vidu kaše protiv upale očiju i kao oblog za opekotine.
Kao blago sluzno sredstvo daje se protiv proljeva, za rektalne klizme i obloge na upaljena mjesta.
RECEPTI
Sljez kao hrana
Korijen, mladi listovi i pupoljci dobra su proljetna hrana koju možemo prirediti na mnogo načina. Korijen možemo oguliti te potom jesti sirov i kuhan, mlade listove jedemo kao dodatak salatama ili u obliku juha i variva, a pupoljke možemo prokuhati u mješavini vode i octa te konzervirati u ulju.
Čaj od korijena
Jedna kašičica isjeckanog korijena bijelog sljeza prelije se sa 1/4 l hladne vode. Ostavi se da odstoji najmanje 2 sata. Podgrije se i popije 3-4 Šoljice dnevno dnevno. Čaj se mora pripremiti hladan jer sa vrućom vodom nije sluzav, pa ni koristan. Jako je djelotvoran kod mnogih oboljenja, preporučuje se i kao dobra preventiva.
Tinktura za kožna oboljenja
Priprvlja se od korijena ili mješavine korijena i lista. Smjesu prelijemo alkoholom, začepimo, držimo na toplom tri sedmice i procijedimo. Uzimamo 10 – 15 kapi s čajem tri puta na dan. Tinkturu koristimo i za izradu masti koje liječe kožna oboljenja.
Sirup za teški kašalj
Sljez kuhamo 5 – 10 minuta u mlijeku, a dobiveni sirup dajemo djeci 3 puta po 1 kašičicu kao vrlo učinkovit lijek protiv teškog kašlja. Isti sirup uz dodatak meda lijek je protiv svih navedenih bolesti – uzima se 3 puta dnevno po jedna kašičica.
(aura.ba)
1,567 total views, 4 views today